پیشرفت علم( اختراعات مرتبط با فناوری نانو )

سه‌شنبه 10 آذر‌ماه سال 1388 ساعت 12:12 ق.ظ

ایران از نظر تعداد اختراعات مرتبط با فناوری نانو  

که در دفتر ثبت پتنت اروپا (EPO) ثبت شده‌اند 

 در رتبه بیست و دوم جهان قرار دارد.  

 

  

 

 

  بر اساس مطالعات آماری انجام شده در ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، ایران از نظر تعداد اختراعات مرتبط با فناوری نانو که در دفتر ثبت پتنت اروپا (EPO) ثبت شده‌اند در رتبه بیست و دوم جهان قرار دارد. مطالعات و بررسی‌های صورت گرفته در حیطه علم‌سنجی نشان می‌دهد که فناوری نانو با سرعت بسیار در حال رشد است و پیشرفت‌های اخیر در علوم و فناوری نانو، وقوع تغییرات اساسی را در محدوده وسیعی از صنایع نوید می‌دهد که می‌تواند به کاربردهای جدیدی منجر شود....

کارگروه سیاست‌گذاری و ارزیابی ستاد ویژه توسعه فناروی نانو با استفاده از پایگاه اطلاعات پتنت QPAT به تحلیل اختراعات ثبت شده در فناوری نانو و تعیین جایگاه ایران در این شاخص پرداخته است. پایگاه اطلاعات QPAT وابسته به گروه مالکیت فکری Questel است که اطلاعات مربوط به اختراعات ثبت شده در بیش از 75 دفتر ثبت پتنت در دنیا (دفتر ثبت پتنت ایران جزء این دفاتر نیست) در آن موجود است.  


   در بین دفاتر ثبت اختراع در دنیا، دفتر ثبت پتنت آمریکا (USPTO)، ژاپن (JPO) و اتحادیه اروپا (EPO) حجم بسیاری از اختراعات را پوشش می‌دهند که علت آن نقش مهم این کشورها در تحقیقات و نوآوری، توان تجاری‌سازی بالا و بازار مناسب برای عرضه محصول اختراعات است. بر اساس آمار بدست آمده ایران تا کنون پتنتی در زمینه فناوری نانو در USPTO و JPO نداشته است؛ ولی در سال 2007، 4 پتنت فناوری نانو درEPO منتشر کرده و از این لحاظ در بین کشورهای صاحب پتنت در این دفتر ثبتی بطور مشترک با فنلاند، برزیل و نروژ در رتبه بیست و دوم قرار گرفته است. آمریکا، ژاپن، آلمان، کره جنوبی و فرانسه به ترتیب در رده‌های اول تا پنجم قرار دارند. از کشورهای منطقه نیز ترکیه تنها یک پتنت فناوری نانو در سال 2007 در اروپا ثبت کرده است.
   با احتساب تمامی اختراعات ثبت شده در کلیه دفاتر ثبتی موجود در QPAT، تعداد اختراعات ایران در فناوری نانو در سال 2007 به 5 اختراع می‌رسد و در جایگاه چهل و دوم دنیا و سوم کشورهای اسلامی قرار می‌گیرد. آمریکا، چین و کره جنوبی سه کشور اول هستند و ترکیه با 14 و مالزی با 6 اختراع در سال 2007 به ترتیب رتبه‌های سی‌ام و چهل و یکم را بخود اختصاص داده‌اند.
   از نظر موضوعی3 پتنت از 5 پتنت ایران در سال 2007 درباره کاربرد نانولوله‌های کربنی، یک پتنت درباره فرآیند تولید نانولوله کربنی و یک پتنت هم درباره کاتالیست‌های مبتنی بر مواد نانوحفره‌ای است. همچنین پژوهشگاه صنعت نفت با 3 پتنت و دانشگاه تهران با یک پتنت، تنها موسسات و دانشگاه‌های ایرانی صاحب اختراع در فناوری نانو هستند. یک اختراع نیز بطور مشترک بنام یک محقق ایرانی و محققانی از سوئیس به ثبت رسیده است. تعداد اختراعات نانوفناوری ایران در سالهای قبل از 2007 تنها 2 مورد است که مربوط به همکاری محققان ایرانی با موسسات خارج از کشور است و در سازمان جهانی مالکیت فکری (WO) ثبت شده‌‌اند.
   علت تعداد اندک پتنت‌های ایران در فناوری نانو علی‌رغم رشد قابل ملاحظه در علوم نانو (مقالات ISI) را می‌توان با فاصله زمانی بین تحقیقات بنیادی و تولید فناوری مرتبط دانست. رشد سریع مقالات بین‌المللی ایران در فناوری نانو از سال 2005 آغاز شد و با توجه به فاصله 3 تا 10 ساله بین تولید علم و تولید فناوری و همچنین سیاست‌های ستاد توسعه فناوری نانو در حمایت از نوآوری و تشکیل دفاتر خدمات تخصصی مالکیت فکری در موسسات و پژوهشگاه‌های مختلف می‌توان انتظار داشت که تولید فناوری نیز در سال‌های آینده با رشد بیشتری همراه باشد.
   فهرست اختراعات ایران در فناوری نانو در سال 2007 به همراه اسامی مخترعان و مالکان پتنت‌ها در جدول زیر آمده است.

 

عنوان

 

شماره ثبت

 

نام مخترع

 

نام مالک

 

ELECTRICAL CONTACT ASSEMBLY

 

WO2007118337 

 

NIAYESH, Kaveh [IR]FABIAN, Jan-Henning [CH]TEPPER, Jens [CH]SEEGER, Martin [CH] HJORTSTAM, Olof [SE]

 

ABB RESEARCH LTD NIAYESH, Kaveh FABIAN, Jan-Henning TEPPER, Jens SEEGER, Martin HJORTSTAM, Olof

 

Continuous process for producing carbon nanotubes

 

EP1837306

 

Rashidi, Alimorad; (IR) Horri, Bahman Amini; (IR) Mohajeri, Ali; (IR) Sadraei, Sasan (IR) Jozani, Khairolah Jafari; (IR) Nakhaeipor, Ali; (IR)

 

Research Institute of Petroleum Industry (RIPI); (IR)

 

Carbon nanotubes supported cobalt catalyst for converting synthesis gas into hydrocarbons

 

EP1782885

 

Tavasoli, Ahmad; (IR) Rashidi, AliMorad; (IR) Sadaghiani Zadeh, Kambiz; (IR) Karimi, Ali; (IR) Kodadadi, Abas Ali; (IR) Mortazavi, Yadollah; (IR)

 

Research Institute of Petroleum Industry (RIPI); (IR)

 

Catalyst based on MgO or alumina nanoporous support and preparation of the same

 

EP1782884 

 

Ali Morad Rashidi; (IR) Mohammad Mehdi Akbarnejad; (IR) Abbass Ali Khodadadi; (IR) Yadollah Mortazavi; (IR)

 

Research Institute of Petroleum Industry (RIPI); (IR)

 

A method of forming a carbon nanotube emitter, carbon nanotube emitter with applications in nano-printing and use thereof

 

EP1755137

 

Mohajerzadeh, Shamsoddidn; (IR) Yaser, Abdi; (IR) Hadi, Hosseinzadegan (IR) Javad, Koohsorkhi; (IR)

 

University of Teheran; (IR

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo
\

پیج رنک گوگل

پیج رنک سایت شما

پیج رنک

ابزاروبلاگ