پیشرفت علمی

شنبه 10 بهمن‌ماه سال 1388 ساعت 10:21 ب.ظ

موفقیتی دیگر برای پژوهشگران ایرانی:شنگول و منگول متولد شدند
نخستین حیوانات تراریخته خاورمیانه شنگول و منگول نام گرفتند

خبرگزاری فارس: نخستین حیوانات تراریخته «ترنس ژن» خاورمیانه که در پژوهشکده رویان متولد شدند،


 شنگول و منگول نام گرفتند....

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، به دنبال 3 سال تلاش در زمینه تولید حیوانات تراریخته، پژوهشگاه رویان موفق به تولید 2 بزغاله تراریخته حاوی فاکتور 9 انعقادی خون انسان شد. دو بزغاله تراریخته صبح روز شنبه 19 دی در این پژوهشگاه متولد شدند که صحت تراریختگی نمونه‌ها طی آزمایش‌های مختلف و دقیق علمی تأیید شده است و تلاش‌های بعدی پس از شیردهی برای تشخیص بیان این پروتئین و تخلیص آن انجام خواهد گرفت. فاکتور 9 انعقادی برای درمان بیماران هموفیلی B مورد استفاده قرار می‌گیرد. 
پژوهشگاه رویان در مهر سال 85 با تولد رویانا نخستین گوسفند شبیه‌سازی خاورمیانه به تکنیک شبیه‌سازی دست یافت و پس از گذشت یک سال با بهبود این تکنیک‌ها به موفقیت‌های تازه‌ای در این زمینه رسید و توانست میزان تولید جنین و موارد باروری حاصل از آنها را به حد مطلوب‌تری برساند. دو سال و نیم بعد در فروردین ماه سال 88 حنا اولین بزغاله شبیه‌سازی شده ایران متولد شد. 
اولین گوساله‌های شبیه سازی شده خاورمیانه نیز با نام‌های بنیانا و تامینا تیر امسال متولد شدند اما چند روز بعد از تولد به علت یک بیماری عفونی تلف شدند. 
تاکنون آلفا آنتی تریپسین فعال کننده پلاسیمینوژن بافتی، فاکتور 8 انعقادی خون، فیبرینوژن، آلفا، لاکتالبومین، لاکتوفرین، آلبومین سرم انسانی، کلاژن II , I و آنتی بادی‌های منوکلونال به منظور استفاده درمانی بیماری‌های مختلف در دام‌هایی چون گوسفند، بز، گاو و خوک در کشورهایی چون آمریکا، فرانسه، انگلستان، ژاپن، دانمارک، کانادا، اسکاتلند هلند و چین تولید شده است. 
تولید فراورده‌های دارویی توسط یک بیوراکتور زنده (یعنی حیوانی که با علف تغذیه می‌شود و فرآورده‌های پروتینی ارزشمند انسانی را در وجود خود تولید می‌کند) از نظر اقتصادی بسیار مقرون به صرفه است. چرا که بهای فراورده تولید شده بسیار کمتر از روش‌های قبلی نظیر کشت بافت است. 
هم اکنون این 2 بزغاله در سلامت کامل به سر می‌برند و حال هر دوی آن‌ها خوب است. 
انتهای پیام/ش 

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo
\

پیج رنک گوگل

پیج رنک سایت شما

پیج رنک

ابزاروبلاگ