X
تبلیغات
زولا

نمایش پیشرفت های لیزری ایران در شانگهای

یکشنبه 2 خرداد‌ماه سال 1389 ساعت 10:23 ب.ظ

نمایش پیشرفت های لیزری ایران در شانگهای 

 

 

 

"چنگ لیزری" به عنوان نمادی از فعالیت های پیشرفته ایران در عرصه بکارگیری فناوری لیزر در سالن جمهوری اسلامی ایران در اکسپو 2010 شانگهای به نمایش گذاشته شده است که بسیاری از بازدیدکنندگان را به خود جلب می کند....

به گزارش خبرنگار واحد مرکزی خبر ؛ در طبقه اول سالن جمهوری اسلامی ایران در اکسپو 2010 شانگهای، جدیدترین ابداعات در کنار قدیمی ترین ابزارها به نمایش گذاشته شده است.

در این میان، چنگ لیزری بسیار جلب توجه می کند. با وجود اینکه هیچ سیمی روی این چنگ وجود ندارد، همچنان موسیقی زیبایی را ایجاد می کند و در واقع سیم های این ساز سنتی ایرانی، با لیزر همانندسازی شده است و هر فردی که تبحری در این زمینه داشته باشد می تواند به راحتی به عنوان یک ساز، ایجاد موسیقی کند.

خبرگزاری JFDAILY چین در گزارشی نوشت :‌ بیش از دو هزار سال پیش تاجران ایرانی فرش را از طریق جاده ابریشم به چین آوردند؛ در حالی که امروز، فرش زیبای ایرانی که اثری هنرمندانه و ظریف است به دستمایه ای برای نمایش فرهنگ ملی این کشور در نمایشگاه اکسپو 2010 شانگهای تبدیل شده است.

این فرش که با قدمت200 ساله، به نمایش گذاشته شده است قیمتی معادل هفت میلیون یوان دارد.

‌صابری، پیمانکار پاویون ایران که تاکنون در سه دوره از نمایشگاه اکسپو شرکت کرده است ،گفت: هدف از آمدن به این دوره از نمایشگاه اکسپو، نمایش فرهنگ و هنر ایرانی است.

بر همین اساس نیز، فرش های ایرانی دستباف که قیمتی بیش از 10 هزار یوان دارند به نمایش گذاشته شده است.

وی افزود: مهمترین علت قیمت بالای این فرش ها، دستباف بودن است.این فرش ها در بسیاری از کارگاه های خانگی به طور مستقل و بدون سیر روند صنعتی، بافته می شوند.

به گفته صابری، برای تکمیل بافت یک فرش دستباف در ابعاد 2 در سه متر ، هنرمند قالیباف ایرانی می بایست حداقل سه سال وقت صرف کند. بر همین اساس، چنانچه این فرش ها در کارگاههای خانگی معروف بافته شوند، قیمت انها بسیار بالاتر خواهد رفت.

براساس این گزارش، فرش دستباف ایرانی با فرهنگ ایرانی عجین است. نقش فرش ایرانی برگرفته از زندگی روزمره ایرانی ها همچون بناها، شخصیت ها، حیوانات و گیاهان است. بافت این گونه فرش ها به دلیل رنگهای برگرفته از حشرات و گیاهان که برای دوام رنگ فرش است، وقت زیادی می برد.

فرش عتیقه 7 میلیون یوانی نیز در صندوق نگهداری می شود.

در طبقه ی دوم بازدید کنندگان بر حسب نیازشان می توانند برای خرید فرش مورد نظرشان اقدام کنند.

با این وجود فرشهایی که صابری به نمایش گذاشته است ، برای فروش نیست. یکی از آنها تابلو فرشی در ابعاد 22 در 17 است که از ابریشم خالص و کوچکترین فرش ایرانی در جهان است.

وی گفت :‌ نقشه این فرش با استفاده از ذره بین کشیده شده و20 سال صرف بافت آن شده است. قیمت این فرش3 میلیون و 800 هزار یوان است که فقط یکی از گرانبهاترین گنجینه های داخل جعبه است.

جمهوری اسلامی ایران با سالنی زیبا که آمیزه ای از هنر اسلامی و ایرانی است در اکسپو شانگهای 2010 شانگهای توجه بسیاری از بازدید کنندگان چینی و غیر چینی را به خود جلب کرده ، گوناگونی آثار عرضه شده در سه دوره ایران دیروز ، امروز و فردا نیز بر جذابیت های این سالن افزوده است .

اکسپو شانگهای که از دهم اردیبهشت ماه گذشته آغاز شده به مدت شش ماه ادامه دارد .قرار است 21 خرداد ماه روز ملی ایران با حضور جمعی از مقامات بلند پایه کشور دراین سالن برگزار شود.

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo
\

پیج رنک گوگل

پیج رنک سایت شما

پیج رنک

ابزاروبلاگ