X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

قلب نیروگاه بوشهر اتمی شد

دوشنبه 1 شهریور‌ماه سال 1389 ساعت 10:39 ق.ظ


قلب نیروگاه بوشهر اتمی شد


خبرگزاری فارس: عملیات انتقال سوخت هسته‌ای به داخل ساختمان رآکتور بوشهر دقایقی پیش با حضور صالحی و سرگئی کرینکو آغاز شد.....

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری فارس به بوشهر، عملیات انتقال سوخت هسته‌ای به داخل ساختمان رآکتور بوشهر امروز (شنبه) با حضور علی‌اکبر صالحی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی و سرگئی کرینکو رئیس آژانس انرژی اتمی روسیه (روس اتم) در نیروگاه بوشهر آغاز شد.
در این مراسم «ولادیمیر کوتین» رئیس نظام ایمنی روسیه و بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز حضور دارند و نخستین مجتمع از 163 مجتمع سوخت در قلب رآکتور بوشهر قرار داده شد.
سوخت نیروگاه بوشهر برای اولین بارگذاری شامل 163 مجتمع سوخت می‌باشد که پس از استقرار در ساختمان رآکتور و انجام بازرسی‌های لازم به داخل قلب رآکتور منتقل می‌شود.
انتقال سوخت هسته‌ای به داخل ساختمان رآکتور بیانگر این مهم می‌باشد که نیروگاه اتمی بوشهر با انجام موفق کلیه آزمایشات بر روی سیستم‌ها و تجهیزات اصلی رآکتور طی یک سال گذشته آماده راه‌اندازی می‌باشد.
سوخت نیروگاه اتمی بوشهر در نیمه دوم سال 86 به نیروگاه حمل شد که تا پیش از این در محفظه‌های ویژه‌ای در انباری مخصوص نگهداری می‌شد. پس از انتقال سوخت به داخل ساختمان رآکتور به منظور فراهم کردن امکان بازرسی فنی، سوخت از داخل محفظه‌های ویژه خارج و در مکان‌های پیش‌بینی شده مستقر می‌شود.
با انتقال سوخت به داخل قلب رآکتور (محفظه تحت فشار) مراحل راه‌اندازی رآکتور آغاز خواهد شد.
نیروگاه هسته‌ای هزار مگاواتی بوشهر در شرایط رسیدن به قدرت نامی، معادل 915 مگاوات به ظرفیت شبکه برق کشور خواهد افزود. از امروز تاسیسات هسته‌ای بوشهر از نام تاسیسات بیرون آمده و «نیروگاه اتمی» محسوب می‌شود.
بر اساس این گزارش، 3 ماه بعد از راه‌اندازی نیروگاه بوشهر و زمانی که نیروگاه به 50 درصد قدرت اسمی خود برسد، برق اتمی به شبکه وصل خواهد شد.
سوخت نیروگاه بوشهر به‌طور مستقیم توسط روسیه تامین می‌شود و این کشور متعهد است به مدت 10 سال این سوخت را تامین کند، پسمانده سوخت نیز به روسیه انتقال داده می‌شود.
قرارداد اولیه نیروگاه اتمی بوشهر پیش از انقلاب با شرکت «کرافت ورک یونیون» یکی از شرکت‌های وابسته به زیمنس آلمان منعقد شد. بر اساس این قرارداد این شرکت ساخت 2 واحد نیروگاه اتمی هر یک به توان اسمی 1293 مگاوات و توان خالص 1196مگاوات را در بوشهر به‌عهده گرفت؛ اما در سال 1357 در شرایطی که حدود 75 درصد واحد اول و 60 درصد واحد دوم نیروگاه ساخته شده بود با پیروزی انقلاب در ایران، طرف آلمانی کار روی پروژه را متوقف کرد.
دولت ایران از شرکت آلمانی در دادگاه داوری بین‌المللی شکایت کرد و طبق نظر این دادگاه مقرر شد که کلیه قطعات و دستگاه‌های ساخته شده دو نیروگاه بوشهر تا آن زمان، به اضافه نیمی از سوخت هسته‌ای به مالکیت ایران درآید و پیمانکار موظف شد که این قطعات را در بندر بوشهر، به ایران تحویل دهد.
در دهه 60 بار دیگر کار در نیروگاه بوشهر از سر گرفته شد؛ اما هم‌زمان با حضور کارشناسان آلمانی در نیروگاه، حمله موشکی عراق به بخشی از ساختمان نیروگاه بوشهر، آلمان را از ادامه پروژه منصرف کرد.
قرارداد تکمیل واحد اول نیروگاه هزار مگاواتی بوشهر به‌عنوان بخشی از تأمین انرژی پس از مذاکرات فراوان بین ایران و روسیه در سال 1372 مورد تصویب طرفین قرار گرفت و عملیات اجرایی تکمیل این نیروگاه عملاً از سال 1374 آغاز شد.
del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo
\

پیج رنک گوگل

پیج رنک سایت شما

پیج رنک

ابزاروبلاگ