ایران با 18 پله صعود هفتادمین کشور توسعه یافته

جمعه 14 آبان‌ماه سال 1389 ساعت 01:32 ب.ظ


ایران با 18 پله صعود هفتادمین کشور توسعه یافته دنیا اعلام شدخبرگزاری فارس: بر اساس تازه ترین گزارش توسعه انسانی 2010 سازمان ملل که روز گذشته منتشر شد، جمهوری اسلامی ایران بین 194 کشور دنیا با 18 پله صعود نسبت به سال گذشته در رتبه 70 و برای اولین بار در بین کشورهای با توسعه انسانی بالا قرار گرفت....

به گزارش خبرنگار اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس، "برنامه توسعه سازمان ملل " جدیدترین گزارش خود از سری گزارش های سالانه توسعه انسانی را منتشر کرده است.
بر اساس گزارش توسعه انسانی سال 2010 سازمان ملل، جمهوری اسلامی ایران که سال گذشته رتبه 88 را از نظر شاخص توسعه انسانی (HDI) در بین 182 کشور دنیا کسب کرده بود، در گزارش امسال با 18 پله صعود در جایگاه 70 جهان بین 194 کشور قرار گرفته است.
بر اساس این گزارش، نمره شاخص توسعه انسانی ایران در سال جاری میلادی 0.702 از یک اعلام شد و ایران که در سالهای گذشته در ردیف کشورهای با توسعه انسانی متوسط قرار داشت، امسال برای نخستین بار در ردیف کشورهای با توسعه انسانی بالا قرار گرفت.
به گزارش فارس، شاخص توسعه انسانی بر اساس معیارهایی چون امید به زندگی، کیفیت نظام آموزشی، درآمد واقعی و سرانه درآمد ملی محاسبه می شود و رقمی از 0 تا 1 را در بر می گیرد که هر چه این رقم بیشتر باشد دلالت بر وضعیت بهتر از نظر توسعه انسانی دارد.
در گزارش سال 2010 ایران از نظر توسعه انسانی در رتبه ای بالاتر از کشورهایی چون برزیل، گرجستان، اردن، ترکیه، ترکمنستان، چین، تایلند، فیلیپین، مصر، ازبکستان، اندونزی، آفریقای جنوبی، سوریه، عمان، هند و لبنان قرار گرفته است.

*نروژ و زیمبابوه به ترتیب در صدر و قعر جدول توسعه انسانی قرار گرفتند

در گزارش توسعه انسانی سال جاری میلادی، نروژ در صدر کشورهای جهان از نظر توسعه انسانی قرار گرفته است. نروژ با کسب نمره 0.938 به عنوان نخستین کشور جهان از نظر بالا بودن توسعه انسانی شناخته شده است.
استرالیا نیز با کسب نمره 0.937 در جایگاه دوم قرار گرفته است و نیوزیلند با کسب نمره 0.907 در جایگاه سوم قرار داده شده است.
کشورهای آمریکا، ایرلند، لیختن اشتاین، هلند، کانادا، سوئد و آلمان نیز رتبه های چهارم تا دهم را به خود اختصاص داده اند.
کشور آفریقایی زیمبابوه نیز با کسب نمره 0.140 به عنوان آخرین کشور جهان از نظر توسعه انسانی شناخته شده است.

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo
\

پیج رنک گوگل

پیج رنک سایت شما

پیج رنک

ابزاروبلاگ