کاپوت خودروی تاشوی دوستدار عابر پیاده

سه‌شنبه 3 اسفند‌ماه سال 1389 ساعت 01:24 ب.ظ


مخترع ایرانی در انگلیس، کاپوت خودروی تاشوی دوستدار عابر پیاده ساختاستاد ایرانی دانشگاه «انگلیا راسکین» انگلستان و همکارانش در حال ساخت نوعی کاپوت خودرو دوستدار عابران پیاده هستند که در صورت برخورد با مانع به سمت داخل تا شده و به کاهش تلفات انسانی در تصادفات کمک می‌کند....

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این محققان در حال ساخت یک «جذب کننده انرژی الکترونیکی آلومینیومی» در یک ورق فلزی هستند که به سمت داخل جمع می‌شود.

انتظار می‌رود که این فناوری به طور قابل توجهی میزان تلفات موتور و دوچرخه‌سواران و همچنین عابران پیاده را در تصادفات جاده‌ای کاهش دهد.

«کاپوت دوستدار عابران پیاده» توسط دانشمندان مرکز تخصصی سلباند و با همکاری دانشگاه انگلیا راسکین در کمبریج ساخته شده است.

استاد حسن شیروانی از دانشگاه انگلیا راسکین گفت که این طرح پیشگام می‌تواند تا 60 درصد به کاهش ضربات به سر در افرادی که با خودرو تصادف می‌کنند، منجر شود.

وی افزود: در زمان برخورد،‌ عابر، ناخودآگاه با نیرویی به سمت کاپوت کشیده می‌شود. اگر انرژی سینتیک برخورد جذب نشود، کاپوت نیز همان میزان نیروی وارد شده به آن را تولید می‌کند. این طراحی به کاهش ضربات وارد به سر تا میزان 50 تا 60 درصد منجر می‌شود چرا که با ساختار فروپاشی در خود انرژی را جذب می‌کند.

 شیروانی که دکترای مهندسی مکانیک از دانشگاه بث و رییس بخش تحلیل، شبیه‌سازی و علم سایش مهندسی دانشگاه انگلیا راسکین است همچنین اظهار کرد: ایده ما این است که تمام خودروها از این نوع کاپوت برخوردار شوند.

به گزارش ایسنا در همین حال یک سخنگوی کمپین طرفدار دوچرخه‌سواران کمبریج اظهار کرد: هر چیزی که باعث کاهش صدمات وارده به کاربران آسیب‌پذیر جاده‌ای بشود خوب است، اما این روش به نظر بسیار پرهزینه بوده و راه‌های دیگر بسیاری برای کاهش صدمات وجود دارد که می‌توان از آنها بهره برد.

عابران پیاده و دوچرخه‌سواران 20 درصد تلفات جاده‌ای را در اروپا تشکیل می‌دهند.

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo
\

پیج رنک گوگل

پیج رنک سایت شما

پیج رنک

ابزاروبلاگ