حذف بهتر مواد گوگردی از آب‌های آلوده

چهارشنبه 10 فروردین‌ماه سال 1390 ساعت 01:35 ب.ظ


حذف بهتر مواد گوگردی از آب‌های آلوده توسط محققان اصفهانی
پژوهشگران دانشگاه اصفهان به منظور حذف بهتر مواد آلی گوگردی از آب‌های آلوده، موفق به سنتز پوشش‌های لایه نازک اکسید روی اصلاح شده با نانوذرات نقره شدند. ...

به گزارش سرویس دانش و فناوری برنا به نقل از سایت توسعه فناوری نانو، تهیه‌ پوشش‌های لایه نازک اکسید روی اصلاح شده با نانوذرات نقره به روش‌های مختلف لایه‌نشانی مانند لایه‌نشانی چرخشی، غوطه‌وری و کاربرد آن در تصفیه‌ آب‌های آلوده به مواد آلی گوگردی مانند مرکپتان‌ها، در قالب پایان‌نامه‌ دکتری آقای رضا شیبانی صورت گرفته‌است.

محمدحسین حبیبی، استاد شیمی معدنی دانشگاه اصفهان گفت: «از آن جایی‌ که اکسید روی (ZnO)، یک نیمه هادی با گاف انرژی مستقیم و خواص نشر نور بسیار خوبی است، نانوکامپوزیت Ag-ZnO می‌تواند کاربرد‌های بسیار زیادی در صنایع اپتوالکترونیک داشته باشد. برای مثال می‌تواند در دستگاه‌های نشر نور فرابنفش قطبی شده به عنوان لایه‌ تزریق الکترون استفاده شود».

حبیبی استاد راهنمای این پژوهش، در رابطه با این تحقیق گفت:«در این پژوهش، پوشش لایه نازک نانوساختار Ag-ZnO روی سوبسترای شیشه‌ای ساده با استفاده از 2 روش لایه‌نشانی چرخشی و غوطه‌وری تهیه شد. سپس پوشش‌های تهیه شده تحت عملیات حرارتی در دامنه‌ دمایی 350 تا 550 درجه‌ی سانتی‌گراد قرار گرفتند. خواص طیفی و ساختاری پوشش‌ها به عنوان تابعی از دمای عملیات حرارتی و درصد نانوذرات نقره به وسیله‌ طیف‏سنجی مرئی- فرابنفش، میکروسکوپی روبشی الکترون و طیف‏سنجی تفرق پرتوی ایکس شناسایی شدند».

به گفته‌ محقق طرح، تمامی ذرات لایه نازک، با نظم خاصی به طرف بیرون رشد پیدا کرده‌اند و سطح عاری از هرگونه ناخالصی و ترک‌های ریز است. همچنین نانوفیلم تهیه شده در این پژوهش، از یکنواختی سطح خوبی برخوردار است.

جزییات این پژوهش در مجله‌ Bull Environ Contam Toxicol (جلد 85، صفحات 592-589، سال 2010) منتشر شده‌است.

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo
\

پیج رنک گوگل

پیج رنک سایت شما

پیج رنک

ابزاروبلاگ