X
تبلیغات
زولا

نانوتکنولوژی

دوشنبه 15 فروردین‌ماه سال 1390 ساعت 05:44 ب.ظ


دستاورد های علمی سال ۱۳۸۹

(نانوتکنولوژی )


  1. تولید نانوکامپوزیت برای قطعات مورد نیاز هواپیما در کشور
  2. تولید پارچه برای مقابله با جنگ های بیولوژیک
  3. تولید نوعی نانو آلیاژ محکم تر از فولاد
  4. روشی برای تولید نانو با کمترین میزان آلودگی زیست محیطی ارائه می شود
  5. تولید پارچه‌هایی که از دمای بدن الکتریسیته تولید می‌کند
  6. دستیابی محققان کشور به دانش فنی فرایند استحصال سنگ معدن
  7. اندازه‌گیری دقیق مقادیر دارو با استفاه از نانو ذرات طلا
  8. ارائه روشی نوین در تولید و جمع آوری گاز آمونیاک با استفاده از نانو


برای کسب اطلاعات کامل تر پیرامون موضوع بالا لطفا به ادامه مطلب بروید...

به گزارش سرویس دانش و فناوری برنا، دانشمندان ایرانی در سالی که گذشت موفق به ساخت نانو کامپوزیتی برای تولید قطعات موردنیاز هواپیما در کشور شدند که افتخار بزرگی محسوب می شود.

1.تولید نانوکامپوزیت برای قطعات مورد نیاز هواپیما در کشور پژوهشگران دانشگاه صنعتی اصفهان موفق به تولید نانو کامپوزیت های مقاوم برای تولید قطعات مورد نیاز در صنایع هواپیماسازی شدند.نانو کامپوزیت تولید شده دارای مقاومت بالایی است از این رو می تواند در تولید قطعات مورد نیاز صنایع هواپیماسازی به کار برده شود.

2.تولید پارچه برای مقابله با جنگ های بیولوژیک پژوهشگران دانشگاه صنعتی اصفهان موفق به تولید پارچه های چند لایه با استفاده از نانو فیبر شدند که در جنگهای بیولوژیکی مانع از ورود آلاینده های شیمیایی و میکروبی به بدن می شود. در این پارچه لایه هایی از نانو فیبر به کار برده شده است که قادر است مواد مضری که در هوا موجود است را طی فرایند واکنشی، خنثی کند. این پارچه می تواند در بیمارستانها و محیطهای آلوده مورد استفاده قرار گیرد.

3. تولید نوعی نانو آلیاژ محکم تر از فولاد پژوهشگران دانشگاه صنعتی شریف با همکاری محققان کره جنوبی موفق به تولید نانوآلیاژی محکم تر از فولاد شدند. با اجرای این تحقیق استحکام آلیاژ آلومینیم ارتقا یافته به گونه ای که آلیاژی محکم تر از فولاد تولید می شود. استحکام کششی نانوآلیاژ به دست آمده از استحکام کششی فولاد زنگ نزن و فولاد ساختمانی به مراتب بیشتر است.

4.روشی برای تولید نانو با کمترین میزان آلودگی زیست محیطی ارائه می شود پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیرکبیر با استفاده از تایش مایکروویو موفق به تولید نانو پودر کلسیم فسفات شدند که علاوه بر کاهش آلودگی در مدت زمان کمتری تولید می شود.

5.تولید پارچه‌هایی که از دمای بدن الکتریسیته تولید می‌کند رئیس پارک علم و فناوری گیلان گفت: پژوهشگران این مرکز با استفاده از نانو ذرات نقره موفق به تولید پارچه های رسانایی شدند که قادر به تولید الکتریسیته از دمای بدن است. پارچه تولید شده در چهار مدل با کاربردهای مختلف ساخته شد که دارای کاربردهایی چون محافظت کننده در برابر امواج، ثبت علائم حیاتی انسان، محافظت در برابر سرما، کاربرد در صندلی خودرو برای گرمازایی است. پارچه های تولید شده دارای ثبات در برابر مواد اسیدی و قلیایی، تعرق، شستشو و افزایش نفوذ پذیری هوا باشد.

6.دستیابی محققان کشور به دانش فنی فرایند استحصال سنگ معدن پژوهشگران پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی موفق به اجرای طرح استراتژیک فرایند استحصال سنگ معدن شدند. ا اجرایی شدن این طرح، صنایع آلومینیوم، سیمان سازی، شیشه و سرامیک از نتایج آن بهره مند خواهند شد.

7.اندازه‌گیری دقیق مقادیر دارو با استفاه از نانو ذرات طلا اخیرا گروهی از محققان دانشگاه کاشان با استفاده از نانو ذرات طلا موفق به تولید الکترودی برای اندازه‌گیری داروهای تنظیم فشار خون شدند. از مزایای الکترود تهیه شده در این پژوهش، می توان به قیمت نسبتا کم آن در مقایسه با سایر الکترودها، غیر سمی بودن، سهولت در تهیه، پاسخ دهی سریع، عدم آسیب مکانیکی، قابلیت اصلاح بسیار خوب و سطح تجدید پذیر آن اشاره کرد. نتایج این پژوهش می تواند، روشی ساده و ارزان قیمت را در اختیار آزمایشگاه‌ها قرار داده و جایگزین روشهای پیچیده و گران قیمت کروماتوگرافی شود.

8.ارائه روشی نوین در تولید و جمع آوری گاز آمونیاک با استفاده از نانو پژوهشگران گروه زیست‌شناسی دانشگاه اصفهان به تازگی با استفاده از فناوری نانو روش نوین و اقتصادی را ارائه کردند که می توان گاز آمونیاک را به وسیله آن تولید و جمع آوری کرد. با استفاده از این روش موفق به تولید اقتصادی آمونیاک در کشور شدیم.

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo
\

پیج رنک گوگل

پیج رنک سایت شما

پیج رنک

ابزاروبلاگ