نانوتکنولوژی

دوشنبه 15 فروردین‌ماه سال 1390 ساعت 03:54 ب.ظدستاورد های علمی سال ۱۳۸۹

(نانوتکنولوژی)


  1. توسعه پیلهای فتوولتائیکی نانوستونها
  2. تولید نانوالیاف اکسید روی مورد نیاز حسگرها در کشور
  3. گوگردزدایی از نفت به وسیله نانوفناوری
  4. ورود لوح فشرده با قابلیت ذخیره اطلاعات یک هارد رایانه ای به بازار

برای کسب اطلاعات کامل تر پیرامون موضوع بالا لطفا به ادامه مطلب بروید...

به گزارش سرویس دانش و فناوری برنا، دانشمندان ایرانی در سالی که گذشت در زمینه فناوری نانو دست به اکتشافات و اختراعات زیادی زدند که کمک زیادی در عرصه های علمی به کشورمان کرد.

1.توسعه پیلهای فتوولتائیکی نانوستونها
دانشمند ایرانی دانشگاه برکلی در تحقیقاتی موفق شد با استفاده از نانوستونهای نیمه رسانا پیلهای فتوولتائیکی را ایجاد کند که قادرند 99 درصد از تمام فوتونهای نور مرئی خورشید را جذب کنند. این دستاورد می تواند 99 درصد از تمام فوتونهای با طول موج بین 300 تا 900 نانومتر را بدون نیاز به روکشهای ضد انعکاس جذب کند.
یک بسته متراکم سه بعدی از نانوستونهای نیمه رسانا با قطر و طول مشخص در به دام انداختن نور بسیار عالی هستند. این نانوستونها همچنین تنها به حدود یک درصد از ماده استفاده شده در پیلهای خورشیدی سیلیکونی نیاز دارند. این فرایند یک کنترل با دقت بسیار بالا را بر روی هندسه و شکل بسته متراکم نانوستونهای تک کریستالی ارائه می دهد. با ارتفاع تنها دو میکرون، بسته‌های نانوستونها توانستند تمام فوتونهای با طول موج بین 300 تا 900 نانومتر را بدون نیاز به استفاده از روکشهای ضدفیلتر جذب کند.


2.تولید نانوالیاف اکسید روی مورد نیاز حسگرها در کشور
محققان پژوهشگاه مواد و انرژی موفق به تولید نانو الیاف اکسید "روی" برای تولید حسگرها و سلول های فتو ولتائیک شدند. در این پژوهش نانوالیاف اکسید روی با خصوصیات منحصر به فردی از جمله قطر کم با توزیع یکنواخت، طول بسیار بلند و ساختار نانو لیفی در هم تنیده به همراه سطح ویژه بالا سنتز شد. این نانوساختار به دلیل بی‌خطر بودن می تواند در کاربردهای نوینی چون تولید حسگرها و پیل های خورشیدی و سلولهای فنوولتائیک مورد استفاده قرار گیرد.

3.گوگردزدایی از نفت به وسیله نانوفناوری
رئیس مرکز تحقیقات نانوفناوری پژوهشگاه نفت از عرضه دانش فنی هفت نانو فناوری در حوزه صنعت نفت خبر داد و گفت: این مرکز با روش ابداعی موفق به گوگردزدایی از فراورده های نفتی چون "نفت" و "گازوئیل" در حد استانداردهای جهانی شد.

4.ورود لوح فشرده با قابلیت ذخیره اطلاعات یک هارد رایانه ای به بازار در استفاده از چاپگرهای لیزری از پدیده "کورونا" و القاء الکترومغناطیس سود برده می شود که در پدیده مذکور کاغذ بار منفی و پودر نگارنده بار مثبت تلقی می شود. از دیگر کاربردهای نانوفناوری در زندگی روزمره بالا بردن حجم دیسکتهای ذخیره اطلاعات موجود در قالب قطعاتی مانند "سی دی" و "دی وی دی" است. بر روی سطح دی وی دی ها، برآمدگیهایی وجود دارد که تنها از فضای داخلی آنها می توان برای دخیره اطلاعات سود برد.

اندازه این برآمدگیها در دی وی دی های معمول بین 300 تا 400 نانومتر است و با توجه به اینکه هرچه فواصل برآمدگیهای مذکور با یکدیگر کمتر باشد اطلاعات بیشتری قابلیت ذخیره شدن را پیدا می کند امکان ساخت دیسکتهایی به اندازه یک هارد رایانه ای با فناوریهای نانو وجود دارد.

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo
\

پیج رنک گوگل

پیج رنک سایت شما

پیج رنک

ابزاروبلاگ