خودروی خورشیدی

یکشنبه 21 فروردین‌ماه سال 1390 ساعت 09:53 ب.ظ


خودروی خورشیدی غزال ایرانی دو امروز در دانشگاه تهران رونمایی شد.در مراسمی با حضور فرهاد رهبر رییس دانشگاه تهران، محمد رویانیان رییس ستاد حمل و نقل و سوخت، عباس کاظمی مدیرعامل سازمان بهینه سازی مصرف سوخت و استادان و دانشجویان طراح غزال ایرانی دو، از این خودروی خورشیدی تک سرنشین، رونمایی شد.

مدیر طرح خودروی خورشیدی غزال ایرانی دو در مصاحبه با خبرنگار ما،ساخت این خودرو را نتیجه تلاش چهار ساله دانشجویان و استادان پردیس دانشکده فنی تهران دانست و گفت: این خودرو نخستین نمونه پیشرفته از نسل خودروهای خورشیدی در کشور محسوب می شود.

کارن ابری نیا افزود: این خودروی خورشیدی جدید در مقایسه با غزال ایرانی یک، حدود۱۰۰ کیلوگرم کاهش وزن دارد به طوری که اکنون وزن آن به۱۵۰کیلوگرم رسیده است.

وی اضافه کرد: غزال ایرانی دو از نظر طراحی ایرودینامیک با خودروی قبلی متفاوت و موتوری که بر روی آن نصب شده است راندمان بسیار بالاتری دارد.

ابری نیا گفت:در خودروی جدید برای کاهش وزن و افزایش استحکام ، به جای فولاد، فیبر کربن و سازه‌های لانه زنبوری به کار رفته است.

مدیر طرح خودروی خورشیدی غزال ایرانی دو یادآورشد:بازده سلول‌های خورشیدی برای این خودرو حدود ۲۲ درصد و برای غزال ایرانی یک حدود ۱۷ درصد بوده است.

ابری نیا گفت:خودروی خورشیدی غزال ایرانی دو در صورت وجود تابش خورشید،در روز می تواند مسافت ۶۰۰ کیلومتر را با میانگین سرعت ۸۰ کیلومتر در ساعت طی کند.

وی با بیان این که این خودرو بدون شاسی است، افزود:در آزمون های انجام شده در یکی از بزرگراه ها،سرعت این خودرو به۱۲۰کیلومتر در ساعت رسید که پیش بینی ما این است که به۱۵۰ کیلومتر در ساعت افزایش یابد.

ابری نیا با اشاره به اینکه باتری این خودرو از جنس لیتیوم یون است که وزن سبکی دارد،گفت:شارژ اولیه این باتری چهار ساعت زمان نیاز دارد.

وی ابراز امیدواری کرد؛ با حمایت دولت این خودرو بتواند در رقابت های جهانی خودروهای خورشیدی که مهر در استرالیا برگزار می شود ، شرکت کند.

طول خودروی غزال ایرانی دو پنج متر و مساحت سلول های خورشیدی سطح این خودرو ۶ متر مربع است.

طراحی و ساخت بدنه با فناوری پیشرفته، استفاده از موتور برقی جریان مستقیم، استفاده از کنترلر قابل برنامه ریزی و بهینه سازی مواد، طراحی و روش ساخت در بخش های بدنه، شاسی، تعلیق،فرمان، مدارها و سامانه های برقی از دیگر ویژگی های این خودوری خورشیدی جدید است.

غزال ایرانی یک نیز نخستین خودروی خورشیدی ایران و خاورمیانه بود که گروهی از دانشجویان و استادان دانشکده فنی دانشگاه تهران در سال ۸۴ آن را طراحی و رونمایی کردند.

غزال ایرانی یک خودرویی تک سرنشین بود که ۵ متر طول داشت و سلول های خورشیدی سطح آن ۸ر۵ متر مربع و از سرعت۱۰۰کیلومتر در ساعت برخوردار بود.

سه روز پیش نیز خودروی خورشیدی هاوین(خورشید تابان) که به همت محققان دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین ساخته شده بود، رونمایی شد.

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo
\

پیج رنک گوگل

پیج رنک سایت شما

پیج رنک

ابزاروبلاگ