X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

ماهواره «نوید علم و صنعت» با موفقیت در مدار زمین قرار گرفت

جمعه 28 بهمن‌ماه سال 1390 ساعت 08:27 ب.ظ

 

ماهواره «نوید علم و صنعت» با موفقیت در مدار زمین قرار گرفت 

 

 

 

در خجسته ایام دهه مبارک فجر و در طلیعه روز فناوری فضایی، فرزندان رشید ملت ایران در سازمان صنایع هوافضا موفق شدند ماهواره «نوید علم و صنعت» را که به صورت کاملا بومی توسط دانشگاه علم و صنعت ساخته شده بود با شعار جاویدان «الله اکبر» و رمز مقدس «یا مهدی (عج) ادرکنی» توسط ماهواره‌بر جدید سفیر به فضا پرتاب کرده و در مدار زمین قرار دهند.

به گزارش رجانیوز، سردار احمد وحیدی، وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران با اعلام این خبر اظهار کرد: سازمان صنایع هوافضا بعد از پرتاب موفق ماهواره‌های «امید» و «رصد» به فضا در سومین تجربه موفق پیاپی خود با قرار دادن ماهواره «نوید علم و صنعت» در مدار زمین، فناوری پرتاب انواع ماهواره به فضا را در کشور نهادینه کرد. 

وی در تشریح این دستاورد فضایی گفت:‌ پرتاب ماهواره «نوید علم و صنعت»، ‌نویدبخش مشارکت فعال دانشگاه‌ها در توسعه امور فضایی و مقدمه نهادینه شدن این مهم در مراکز علمی و دانشگاهی کشور در چارچوب بهره‌برداری صلح آمیز از فضا است.

وزیر دفاع، همکاری سازندگان ماهواره «نوید علم و صنعت» با مجموعه سازمان هوافضا به عنوان پرتاب‌کننده ماهواره را نقطه عطفی در همکاری میان این صنعت و دانشگاه‌ها ذکر کرد و افزود: در آینده این روند با شتاب و جدیت بیشتری تداوم خواهد یافت.

وی در تشریح عملکرد ماهواره‌بر جدید «سفیر نوید» گفت: ماهواره‌بر «سفیر نوید» در مدت ماموریت پس از پرتاب، مراحل سه گانه‌ای را طی می‌کند؛ در مرحله اول پس از اتمام کار موتور مرحله اول، جدایش این مرحله انجام شده و مرحله دوم به حرکت ادامه می‌دهد. در مرحله دوم بعد از جدایش مرحله اول و قبل از جدایش ماهواره، پوشش بیرونی آن از ماهواره‌بر جدا شده و زمینه را جهت قرار گرفتن ماهواره در مدار مهیا کند و در مرحله سوم با رسیدن سرعت لحظه‌ای ماهواره‌بر به حد مورد نیاز در آخرین مرحله جدایش ماهواره صورت گرفته و ماهواره در مدار مورد نظر قرار می‌گیرد.

سردار وحیدی، بهینه کردن سیستم و زیرسیستم‌های طراحی و ساخت ماهواره‌بر سفیر، ایجاد زیرساخت‌های مناسب و کسب توانمندی جهت طراحی و ساخت ماهواره‌برها، ورود به بازار جهانی خدمات فضایی به واسطه پرتاب ماهواره‌ها، استفاده حداکثری از توانمندی‌های داخلی در توسعه علوم و فناوری‌های فضایی را از دستاوردهای پروژه ماهواره‌بر «سفیر نوید» ذکر کرد.

وزیر دفاع در ادامه گفت:‌ برای ره گیری ماهواره‌بر در حین عملکرد متوالی موتور مرحله اول و دوم و نیز در زمان استقرار ماهواره در مدار زمین از چند ایستگاه زمینی که در نقاط مختلف کشور قرار گرفته، استفاده می‌شود.

وی افزود: ‌طراحی و ساخت ایستگاه‌های مورد استفاده در داخل کشور و به دست متخصصان ایرانی صورت پذیرفته است؛ این ایستگاه‌ها شامل ایستگاه ره‌گیری، ایستگاه تله متری و فرمان و ایستگاه مرکزی است.

سردار وحیدی با بیان این‌که ایستگاه ره گیری وظیفه ره گیری ماهواره‌بر سفیر در کل مسیر پرتاب و ره گیری ماهواره و دریافت اطلاعات مداری در زمان استقرار ماهواره در مدار را عهده‌دار است، تصریح کرد: ایستگاه تله متری و فرمان با استفاده از اطلاعات دریافتی از ایستگاه‌های ره گیری، ماهواره را ره گیری کرده و وظیفه دریافت اطلاعات تله متری از ماهواره ارسال فرامین به ماهواره را به انجام می‌رساند و ایستگاه مرکزی با استفاده از اطلاعات دریافتی وظیفه هدایت و کنترل ماهواره و ماهواره‌بر و همچنین کنترل تله متری و فرمان ماهواره را برعهده دارد.

وزیر دفاع با تبریک این موفقیت مهم به محضر رهبر معظم انقلاب اسلامی، رییس جمهوری اسلامی ایران که همواره مشوق و پشتیبان در این عرصه بودند، ملت شریف ایران، متخصصان و دانشمندان سازمان صنایع هوافضا، استادان و دانشجویان دانشگاه علم و صنعت، تصریح کرد: در آینده‌ای نه چندان دور دستاوردهای درخشان‌تری در حوزه ماهواره و ماهواره‌برها به مرحله نهایی می‌رسد.

سردار وحیدی در پایان با اشاره به این که یکی از راه‌های توسعه پیشرفت کشور، دستیابی به فناوری فضایی و تسلط و اشراف علمی و فنی در این حوزه استراتژیک است، اظهار امیدواری کرد با گام‌های بلندی که تاکنون در این حوزه برداشته شده و برنامه‌هایی که در آینده داریم بتوانیم به قطب هوافضایی در منطقه تبدیل شده و اهداف سند چشم‌انداز کشور در این حوزه را با موفقیت تحقق بخشیم. 

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo
\

پیج رنک گوگل

پیج رنک سایت شما

پیج رنک

ابزاروبلاگ