دستاوردهای مهم هسته‌ای ایران

جمعه 28 بهمن‌ماه سال 1390 ساعت 08:34 ب.ظ

 

دستاوردهای مهم هسته‌ای ایران: 

  

                               ۱- راه اندازی فردو 

                               2- نصب نسل 2 و 3 ماشین های سانتریفیوژ در نطنز 

                               3- انباشت مواد 20 درصد 

                               4- تداوم روند تولید سوخت راکتور تهرا 

                               5- نیروگاه بوشهر 

                               6- تداوم ساخت راکتور آب سنگین اراک 

  

 

                                                                       

                                                              

گروه سیاسی- احسان صالحی: چهار روز پس از آنکه رئیس‌جمهور در مراسم راهپیمایی روز 22 بهمن از رونمایی دستاوردهای جدید هسته‌ای ایران در روزهای آینده خبر داد، عصر امروز (چهارشنبه) با حضور دکتر احمدی‌نژاد هم یادگار شهید شهریاری یعنی سوخت تولید شده 20 درصد در قلب رآکتور تهران جای‌گذاری شد و هم از طریق ویدئو کنفرانس، مراسم رونمایی از نسل جدید ماشین‌های سانتریفیوژ برگزار شد.

به گزارش رجانیوز، رییس سازمان انرژی اتمی در این مراسم ملی اعلام کرد که سه دستاورد جدید هسته ای رونمایی شده است.

بنا بر آنچه که عباسی گفت و شبکه خبر و پرس تی‌وی نیز به‌طور مستقیم پخش کرد، "ساخت مجتمع‌های سوخت راکتور تحقیقاتی تهران"، "افزایش تعداد ماشین های سانتریفوژ" و "طراحی، تولید و راه‌اندازی نسل جدید ماشین سانتریفوژ" سه خبر مهم هسته‌ای امروز بود که به سرعت به خبر مهم و غافل‌گیر کننده ایران برای رسانه‌های دنیا تبدیل شد.

در این مراسم، سوخت تولید شده توسط متخصصان ایرانی با حضور رییس‎جمهور در قلب راکتور تهران جای‌گذاری شد. این راکتور، رادیو داروهای لازم برای 850 هزار بیمار سرطانی را تأمین می کند.

اما اخبار جدید هسته‌ای در شرایطی امروز اعلام شد که هم‌زمان خبر ارسال نامه دکتر سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان به دفتر کاترین اشتون مسئول هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز مبنی بر آمادگی ایران برای ادامه گفت‌وگوها و تأکید بر اینکه "موفقیت گفت‎وگوها در گروی برخورد سازنده 1+5 با ابتکارهای ایران است"، بر روی خبرگزاری‌ها قرار گرفت تا مشخص شود، این هم‌زمانی کاملاً معنادار است.

به نظر می‌رسد همچنانکه غربی‌ها در آستانه‌ی هر دور مذاکره، می‌کوشند تحریم‌هایی را در راستای راهبرد بی‌نتیجه‌ی "فشار- مذاکره" چاشنی کنند، از سوی ایران نیز رو کردن یک برگ مؤثر و ابتکاری در آستانه مذاکرات، به یک روال تبدیل شده است، به‌طوری که سال گذشته یک روز قبل از مذاکرات ژنو 3، ایران خبر خودکفایی در تولید بنزین و خودکفایی در تولید انبوه کیک زرد را اعلام کرد.

اعلام خودکفایی ایران در تولید انبوه کیک زرد در حالی بود که ایران پیش از این نیز کیک زرد را تولید کرده بود اما معنای خودکفایی در تولید انبوه این بود که ایران این محصول را که ماده اولیه تمام فعالیت های چرخه سوخت است، در حد "تن" و به‌طور انبوه در داخل تولید کرده و به‎طور کامل از واردات آن بی نیازشده است. اهمیت این موضوع در حالی بود که طرف غربی همواره اصرار داشت، ایران در تأمین کیک زرد مورد نیاز خود دچار مشکل است.

پیش از مذاکرات ژنو 2 نیز ایران، برگ ساخت تأسیسات هسته‌ای فردو را اعلام کرد که سایه‌ی این ابتکارها کاملاً بر گفت‌وگوهای ژنو 2 سایه انداخت؛ معنای این ابتکار، عبور ایران از موضوع غنی‌سازی 3.5 درصد و غیرقابل مذاکره دانستن هر گونه مذاکره در این زمینه بود.

در عین حال، جمهوری اسلامی در دوره‌های زمانی چند ماهه این پیام آشکار را با عملیاتی کردن طرح‌های ابتکاری و رو به جلو در زمینه هسته‌ای اعلام می‌کند که تحریم‌ها نه تنها تأثیری در توقف یا کُند کردن برنامه‌ی ایران نداشته است، بلکه آن‌چنانکه رهبر معظم انقلاب در خطبه‌های نمازجمعه تهران تأکید کردند این تحریم‌ها هم موجب خودکفایی در صنایع حساس شده و هم به‌دلیل بی‌توجهی ایران به تهدیدها و تحریم‌ها، موجب بی‌اعتباری تحریم‌ها و تحریم‌کنندگان شد.

غرب به‌دلیل اشتباه در داده‌های اطلاعاتی خود، معمولاً اشتباه‌های محاسباتی زیادی در قبال ایران دارد. سال گذشته در مذاکرات ژنو 3 نیز دکتر سعید جلیلی مذاکره کننده ارشد ایران با یادآوری برخی از کدُهای این اشتباه‌های محاسباتی خطاب به طرف‌های مقابل گفت که شما با قطعنامه 1929 تصور می‌کردید که می‌توانید فشار وارد کنید و با این فشارها، در داخل ایران شکاف و بی‌ثباتی ایجاد کنید تا از ادامه برنامه‌ی هسته‌ای منصرف شود اما اکنون بزرگ‎ترین جراحی اقتصادی در کشور در حال اجراست که برای ما فرصت ایجاد کرد نه هزینه.

اما دستاوردهای جدید فنی ایران که امروز از آن‌ها رونمایی شد، چه مشخصاتی دارد؟

ماشین‌های نسل چهارم سانتریفیوژ (IR4) دارای خاصیت جدا کنندگی (SWU) و خوراک 3 یعنی سه برابر سانتریفیوژهای نسل یک و دو است. همچنین راندمان (Performance) این سانتریفیوژها نیز به‌طور قابل ملاحظه‌ای نسبت به سانتریفیوژهای نسل اول و دوم بیشتر است و ضایعات بسیار کمتری از نسل‌های قبلی دارد. ایران از سه سال پیش با رساندن تعداد سانتریفیوژهای خود به عدد هفت هزار، رویکرد اصلی خود را بر افزایش بازده و کاهش ضایعات به‌جای افزایش تعداد ماشین‌ها متمرکز شد.

دستاورد مهم دیگر هسته‌ای ایران نیز جای‌گذاری سوخت 20 درصد در رآکتور تهران و ساخت مجتمع‌های سوخت رآکتور تحقیقاتی تهران است که در واقع یادگار ماندگار شهید شهریاری است که به‌طور مستقیم مسئول پروژه ساخت صفحات سوخت هسته‌ای 20 درصد بود و در آینده قرار است کارخانه تولید این صفحات سوخت در اصفهان نیز رونمایی شود. پیام مهم جای‌گذاری سوخت 20 درصد در رآکتور تهران نیز این بود که دیگر موضوع تولید سوخت 20 درصد نیز قابل مذاکره نیست.

ستاوردهای مهم هسته‌ای ایران در حالی امروز اعلام شد که غربی‌ها تا پیش از این نیز از ناکام ماندن تلاش‌های‌شان برای کُند یا متوقف کردن برنامه ایران در شش حوزه زیر عصبانی بودند:

1- راه اندازی فردو

2- نصب نسل 2 و 3 ماشین های سانتریفیوژ در نطنز

3- انباشت مواد 20 درصد

4- تداوم روند تولید سوخت راکتور تهران

5- نیروگاه بوشهر

6- تداوم ساخت راکتور آب سنگین اراک

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo
\

پیج رنک گوگل

پیج رنک سایت شما

پیج رنک

ابزاروبلاگ