حذف کم‌خطر کیست گردن با شیوه ابداعی جراح ایرانی میسر شد

چهارشنبه 3 اسفند‌ماه سال 1390 ساعت 01:40 ب.ظ


حذف کم‌خطر کیست گردن با شیوه ابداعی جراح ایرانی میسر شدخبرگزاری دانشجویان ایران - تهران
سرویس: علمی

جراح جوان ایرانی موفق به ابداع شیوه جدید حذف کیست مجرای تیروگلوس با حداقل تهاجم شده که یک جراحی با حداقل آسیب را به بیماران عرضه می‌کند.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر بابک لاریان، رییس مرکز جراحی پیشرفته سر و گردن «بورلی‌هیلز» کالیفرنیا که در زمینه شیوه‌های جراحی غیرتهاجمی و درمانی بیماری‌های ناحیه سر و گردن از جمله جراحی تیروئیدکتومی با حداقل تهاجم، جراحی غیرتهاجمی حذف غدد پاراتیروئید و جراحی غیرتهاجمی پاروتیدکتومی تخصص دارد، در شیوه جدید، موفق به حذف کیست مجرای تیروگلوس به شکل سرپایی شد.

کیست تیروگلوس، شایع‌ترین توده مادرزادی گردن در کودکان است.

به گفته لاریان، در گذشته، حذف کیست مجرای تیروگلوس نیازمند یک برش بزرگ بود که منجر به ایجاد زخم محسوس در بیماران می‌شد. این شیوه جدید اکنون به طور چشمگیری غیرتهاجمی بوده و امکان عمل سرپایی آن و رهایی بیمار از فرایندهای پیچیده بستری شدن در بیمارستان را عملی می‌سازد.

کیست‌های مجرای تیروگلوس بیشتر در کودکان و به صورت یک نقص مادرزادی دیده می‌شود.

این کیستها در حقیقت کیسه‌های پر از مایعات هستند که به شکل جرمهای گرد از خط میانی گلو بیرون زده می‌شوند. بیشتر مواقع اندازه آنها مانند یک توپ پینگ‌پنگ است.

با رشد این کیست یا عفونی شدن آن، حذف آن ضروری است. شیوه‌های جدید جراحی به ارائه کمترین میزان ناراحتی به بیماران در زمان عمل می‌پردازند. علاوه بر آن، شیوه جدید غیرتهاجمی دکتر لاریان، کمترین میزان پیچیدگی و عوارض جانبی بعد از عمل را در پی دارد.

لاریان علاوه بر حذف مجرای تیروگلوس در مرکز جراحی خود در بورلی‌هیلز، همچنین این روشها را چندین بار طی سفرهای ماموریت پزشکی خود به مناطق مختلف انجام داده است.

بسیاری از کودکان جهان سوم با عفونت‌هایی در غدد مجرای تیروگلوس خود مواجه هستند که تکنیک دکتر لاریان می‌تواند درد آنها را به نحوی بسیار ساده از بین ببرد.

این جراح 41 ساله ایرانی همچنین از معدود جراحان جهان به شمار می‌رود که از قابلیت اجرای جراحی‌های غیرتهاجمی حذف غدد پاراتیروئید برای درمان پرکاری پاراتیروئید برخوردار است.

وی که به دلیل تخصص در شیوه‌های جراحی با حداقل میزان تهاجم در درمان اختلالات سینوسی، تیروئید، پاراتیروئید، غدد بزاقی و گلو شهرت جهانی دارد با تکنیک‌های ابداعی خود موفق به تسهیل جراحی غدد بزاقی شده به طوری که ضمن کاهش دوره نقاهت و بستری شدن بیماران در بیمارستان، کمترین میزان آسیب به بافت‌های دهان وارد می‌شود.

انتهای پیام

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo
\

پیج رنک گوگل

پیج رنک سایت شما

پیج رنک

ابزاروبلاگ