شیمیدان فقید دانشگاه تبریز همچنان در فهرست محققان برتر جهان

جمعه 15 اردیبهشت‌ماه سال 1391 ساعت 05:55 ب.ظ


                   پنج سال پس از فوت

شیمیدان فقید دانشگاه تبریز  همچنان در فهرست محققان برتر جهانایسنا:

با گذشت نزدیک به پنج سال از درگذشت دکتر دانشور، استاد برجسته شیمی دانشگاه تبریز بر اساس تازه­‌ترین اطلاعات منتشر شده در پایگاه اطلاعات علمی Web of science موسسه اطلاعات علمی (ISI) نام این محقق ایرانی بار دیگر به عنوان یکی از محققان برتر در گرایش مهندسی در میان برترین های جهان قرار گرفت.

ه گزارش سرویس علمی ایسنا، بر این اساس مرحوم دکتر نظام الدین دانشور موفق به کسب رتبه 30 در بین دانشمندان ایرانی در فهرست دانشمندان یک درصد برتر جهان در حوزه تخصصی خود شده است.

معیار ورود به فهرست دانشمندان یک درصد برتر در هر گرایش علمی، کسب تعداد معین ارجاع به مقالات منتشر شده در پایگاه اطلاعات علمی Web of science براساس آستانه‏ های مشخص شده برای هر گرایش علمی در دوره ای چند ساله است.

بر پایه این گزارش 59 دانشمند و استاد دانشگاه‏ های ایرانی در رشته‏ های مهندسی، شیمی، کامپیوتر، علوم پزشکی و داروسازی در فهرست دانشمندان یک درصد برتر جهان قرار گرفته اند.

دکتر نظام الدین دانشور، استاد گروه شیمی کاربردی و گروه مهندسی شیمی دانشگاه تبریز 21 شهریورماه سال 86، پس از عمری تلاش در عرصه های علمی و پژوهشی دارفانی را وداع گفت.

وی در سال1326 در شهرستان مرند به دنیا آمد و پس از اتمام تحصیلات مقدماتی، مدرک کارشناسی ارشد خود را در سال 1350 در رشته مهندسی شیمی از دانشگاه فنی استانبول و کارشناسی ارشد شیمی معدنی را در سال 1356 از دانشگاه نیوکاسل انگلستان دریافت کرد.

دانشور تحصیلات دکتری خود را در سال 1360 در همین رشته در دانشگاه نیوکاسل به اتمام رساند و از سال 1350 به عنوان عضو هیئت علمی دانشگاه تبریز مشغول به فعالیت شد. دکتر دانشور در سال 1374 به درجه دانشیاری و در سال 1382 به درجه استادی ارتقاءپیدا کرد.

وی از بنیانگذاران رشته شیمی کاربردی در کشور محسوب می شد به طوری که با تلاش وی اولین دوره کارشناسی ارشد و دکتری شیمی کاربردی در ایران در دانشکده شیمی دانشگاه تبریز ایجاد شد. دکتر دانشور در سال 1382 عنوان پژوهشگر نمونه آذربایجان شرقی و در سال 1383 عنوان پژوهشگر برتر دانشگاه تبریز را کسب کرد. کتاب اصول کنترل کیفیت آب که توسط وی ترجمه شد، در سال 1384 به عنوان کتاب برگزیده سال کشور انتخاب شد.

دانشور پیش از این نیز بر اساس آمار موسسه اطلاعات علمی (ISI) با قرار گرفتن در جمع یک درصد اول پژوهشگران جهان در رشته­ های مربوطه و عبور از مرز تعداد ارجاع به مقالاتشان عنوان دانشمند بین المللی و محقق برجسته را کسب کرده بود.

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo
\

پیج رنک گوگل

پیج رنک سایت شما

پیج رنک

ابزاروبلاگ