ماکت تلسکوپ رصدخانه ملی ایران، تصویری امیدبخش از آینده

شنبه 17 تیر‌ماه سال 1391 ساعت 12:06 ب.ظ


ماکت تلسکوپ رصدخانه ملی ایران، تصویری امیدبخش از آیندهایسنا:ماکت یک به یک تلسکوپ رصدخانه ملی ایران که چند روزی است در محوطه پژوهشگاه دانش‌های بنیادی نصب شده، تصویری زیبا و امیدبخش از شکوه رصدخانه ملی ایران را که مقدمات احداث زیرساخت‌های آن در حال پیگیری است، فراروی اساتید و کارشناسان این طرح ملی به نمایش کشیده است.به گزارش خبرنگار علمی ایسنا، رصدخانه ملی ایران در قله گرگش در حوالی کاشان احداث می شود.

تلسکوپ رصدخانه ملی ایران در رده تلسکوپ های چهار متری است که شبکه ای شامل حدود 20 تلسکوپ از این رده در اروپا راه‌اندازی شده و رصدخانه ملی ایران هم به عنوان عضو ناظر در شبکه پذیرفته شده است.

استثنایی در این شبکه خواهند داشت چون از جزایر قناری تا هند و چین تقریبا هیچ تلسکوپ مجهز و قابل اعتنایی وجود ندارد و قله گرگش از مناسب ترین قلل دنیاست و از طرف دیگر با توجه به تفاوت روز و شب در مناطق مختلف دنیا، تلسکوپ رصدخانه ملی می تواند کمک قابل توجهی به مطالعات رصدی بکند.

قسمت اپتیکی تلسکوپ رصدخانه ملی شامل یک آینه بزرگ اصلی و یک آینه کوچکتر است که نور کهکشان‌ها توسط آینه بزرگ به آینه کوچکتر که در بالای آن قرار دارد منعکس شده و و از آن جا به ابزارگان رصدی تلسکوپ می رود.

به گفته دکتر منصوری، مدیر طرح رصدخانه ملی ایران با اجرای طرح رصدخانه ملی ایران دانش طراحی و ساخت قسمت‌های اپتیکی تلسکوپ و فناوری های مربوطه به تدریج به کشور منتقل خواهد شد.

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo
\

پیج رنک گوگل

پیج رنک سایت شما

پیج رنک

ابزاروبلاگ