12دستاورد مراکز عملی و دانشگاهی کشور

شنبه 17 تیر‌ماه سال 1391 ساعت 12:24 ب.ظ


12 دستاورد مراکز عملی و دانشگاهی کشور


در حوزه هوافضا تا پایان سال جاری یه ثمر می‌رسدبرنانیوز:
f

سلطانخواه گفت: 12 پروژه هوا و فضا که دستاورد مراکز عملی و دانشگاهی کشور در این حوزه است تا پایان سال‌جاری به نتیجه و بهره‌برداری مى‌رسد.

ه گزارش سرویس علم وفناوری برنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، نسرین سلطانخواه درباره رونمایی از 12 پروژه هوا و فضا طی سال‌جاری گفت: در پی سال‌های قبل و در قالب یکسری برنامه‌های هدفمند ماموریت‌هایی از سوی ستاد توسعه فناوری هوا و فضا معاونت علمی و فناوری رییس جمهور به مراکز علمی و دانشگاهی سپرده شد که 12 ماموریت و برنامه آن به نتیجه رسیده است.

وی افزود: یکی از این پروژه‌ها با عنوان سامانه ستاره‌یاب ملی «نصیر یک» خردادماه در دانشگاه خواجه نصیر رونمایی شد که به‌عنوان یکی از دقیق ترین ابزارآلات ناوبری با کمک از اطلاعات ستارگان در فضای لایتناهی می‌تواند موقعیت و وضعیت ماهواره‌ها را تعیین کند.

معاون علمی و فناوری رییس جمهور تصریح کرد: 11 پروژه دیگر هم به ترتیب اعلام و به بهره‌برداری می‌رسد. امیدواریم در طول سال و به صورت ماهانه یک پروژه فناورانه هوافضایی در حوزه‌های مختلف از قبیل تونل‌های باد، فناوری رادار و فناوری‌ ردیاب‌های مختلف و دیگر حوزه‌های فناوری را معرفی و رونمایی کنیم.

سلطانخواه همچنین درباره ارسال پیش‌نویس دستورالعمل‌های اجرایی برنامه‌های حمایت از صادرات محصولات و خدمات دانش‌بنیان توسط سازمان توسعه تجارت به معاونت علمی، گفت: معاونت علمی و فناوری رییس جمهور عضو کارگروه صادرات دولت و همچنین مسئول کمیته تخصصی صادرات کالاها و خدمات دانش بنیان است که برای حمایت از صادرات بیشتر این کالاها آیین نامه‌ای در این کمتیه تخصصی تدوین شده و راهکارهای حمایت و تشویق بیشتر برای صادرات کالاهای دانش بنیان در آن پیش‌بینی شده است.

وی ادامه داد: بخشی از وظایف این کارگروه و کمیته تخصصی به عهده سازمان توسعه تجارت است که سال گذشته بر اساس تفاهم نامه‌ای که بین وزارت صنعت، معدن و تجارت و معاونت علمی و فناوری رییس‌جمهور به امضا رسید، سازمان توسعه تجارت برنامه‌هایی را در دستور اجرا قرار داد. در حوزه سیاست‌گذاری پیش‌نویسی از دستورالعمل‌های اجرایی برنامه‌های حمایت از صادرات محصولات و خدمات دانش‌بنیان توسط این سازمان تدوین و برای نظرخواهی به معاونت علمی و فناوری ارسال شده تا بتوان با اجرای برنامه‌های مختلف به اهداف مورد نظر در صادرات محصولات کالاهای دانش بنیان دست یافت.

معاون علمی و فناوری رییس جمهور یادآور شد: کمک به شرکت‌های دارای ظرفیت صادرات برای حضور در نمایشگاه‌های بین‌المللی و تخصصی محصولات دانش بنیان، حمایت از تولید این‌گونه محصولات به منظور اخذ استانداردهای بین‌المللی برای حضور در بازارهای بین المللی و اعطای تسهیلات وام به شرکت‌هایی که در عرضه‌ محصولات دانش‌بنیان به داخل کشور موفق بوده و ظرفیت صادرات دارند از برنامه‌های حمایتی معاونت علمی و فناوری به منظور افزایش صادرات محصولات دانش‌بنیان برای ورود به حوزه صادرات است.

یادآور می‌شود؛ میزان صادرات کالاها و خدمات دانش‌بنیان در سال 89، بیش از 600 میلیون دلار و در سال 90، 896 میلیون دلار بود که بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، این میزان باید در سال‌جاری به بیش از یک میلیارد دلار افزایش یابد.

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo
\

پیج رنک گوگل

پیج رنک سایت شما

پیج رنک

ابزاروبلاگ