پیوند دست

یکشنبه 27 اسفند‌ماه سال 1391 ساعت 03:41 ب.ظ


افتخاری دیگر.....


پیوند دست پس از ۶ سالبه گزارش فرهنگ نیوز: پیوند دست از شیوه های نوین پزشکی می باشد که از ده سال گذشته مطرح شده و مورد بحث و گفتوگو و پژوهش پزشکان قرار گرفته است. با توجه به این امر که دست نقش مهمی در ظاهر فرد، احساس هویت و شخصیت فرد، ارتباطات اجتماعی و کاری فرد ایفا می کند، برنامه پیوند دست، با مشارکت پزشکان و محققین بسیار در دهه اخیر می تواند کمک بسیاری به افرادی با نقص عضو در اندام فوقانی کند. 

به گزارش فرهنگ نیوز: پیوند دست از شیوه های نوین پزشکی می باشد که از ده سال گذشته مطرح شده و مورد بحث و گفتوگو و پژوهش پزشکان قرار گرفته است. با توجه به این امر که دست نقش مهمی در ظاهر فرد، احساس هویت و شخصیت فرد، ارتباطات اجتماعی و کاری فرد ایفا می کند، برنامه پیوند دست، با مشارکت پزشکان و محققین بسیار در دهه اخیر می تواند کمک بسیاری به افرادی با نقص عضو در اندام فوقانی کند. 

تعریف علمی پیوند دست:
از دید کلی، عمل پیوند دست شامل پیوند پوست، بافت زیر جلدی، عضله، استخوان، غضروف، تاندون، عصب و عروق خونی می باشد. 
تاریخچه پیوند دست در دنیا:
سازمان بین المللی پیوند دست و بافت های کامپوزیت (IRHCTT) در مه ۲۰۰۲ برای ایجاد همکاری میان همه تیم های انجام دهنده پیوند دست، فعالیت خود را آغاز نمود. نتیحه پیشرفت های علمی تا کنون، انجام بیش از هفتاد عمل پیوند دست در جهان می باشد که تنها ۱۳ کشور دنیا علم و تکنولوژی انجام چنین عملی را در اختیار دارند.
اویلن پیوندها:
 اولین مورد پیوند دست موفق در فرانسه توسط تیم بین المللی جراحان در سال ۱۹۹۸ انجام شد. همچنین از جمله این کشورها، کشور انگلیس می باشد که دی ماه ۱۳۹۱ اولین پیوند دست را با موفقیت پشت سرگذاشت.
اکنون در ایران:
اکنون کشور جمهوری اسلامی ایران به عنوان اولین کشور در خاورمیانه دیروز ۹ اسفند ماه ۱۳۹۱ در در بیمارستان فوق تخصصی جراحی پلاستیک ۱۵ خرداد، اولین عمل پیوند دست را با موفقیت تمام به پایان رساند.

 
جزئیات عمل پیوند دست:
طی این عمل بی نظیر دست یک جوان ۲۵ ساله تصادفی مرگ مغزی از مچ به یک جوان ۳۸ ساله که ۶ سال پیش دست خود را در چرخ گوشت از دست داده بود پیوند شد.
 
این عمل شگفت انگیز از ساعت ۴و۳۰ دقیقه صبح دیروز بعد از ارجاع جوان مرگ مغزی شده به این بیمارستان صورت گرفت و پس از ۸ ساعت عمل جراحی شریان های عصب و سایر نسوج دست به جوان گیرنده پیوند زده شد.دکتر حسن ابوالقاسمی رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی که بیمارستان ۱۵ خرداد را تحت نظر دارد در حاشیه این جراحی بزرگ گفت: ایران در پیوند اعضای ریه، قلب، کبد و غیره تاکنون موفق بوده و برای اولین بار اقدام به پیوند دست زده است.
 
 
دکتر عبدالجلیل کلانتر هرمزی رئیس بیمارستان ۱۵ خرداد نیز با موفق خواندن این جراحی تاکید کرد: این آمادگی را داریم عمل های دیگری در این رابطه انجام دهیم. وی افزود: ۱۱ سال بود که در نوبت پیوند دست به سر می بردیم و تاکنون چنین پیوندی در کشور انجام نشده است و با رضایت و حمایت مردم امیدواریم ادامه روند پیوند در کشور تسریع شود.
 
دکتر کلانتر هرمزی با اشاره به اینکه دست آماده برای پیوند نباید مشکلات مادرزادی داشته باشد افزود: مراکز درمانی که با مرگ مغزی بیماران خود سر و کار دارند باید به هنگام رگ گیری و انجام آزمایش ها مراقب باشند تا صدمه ای به اندام های و اعصاب دست وارد نشده و کار پیوند راحت تر انجام شود.کلانتر هرمزی گفت: حدود ۱۰۰ بیمار از ۵ سال پیش در بیمارستان پرونده تشکیل دادند و عصر روز (سه شنبه) پس از اعلام آمادگی پیوند دست ۵ نفر از این افراد سریعا خود را به تهران رساندند که یکی از آنها کاندیدای عمل پیوند شد.
 
وی با اشاره به اینکه تمرین های بسیاری بر روی اجساد انجام داده ایم و نگران پیوند نیستیم، گفت: چنانچه بیماری معرفی شود ظرف کمتر از ۲۴ ساعت کار پیوند را آغاز می کنیم.
 
 
اولین پیوند «صورت» در آینده نزدیک
رئیس بیمارستان ۱۵ خرداد از انجام پیوند صورت در آینده نزدیک خبر داد و گفت: به زودی شاهد پیوند صورت در کشور خواهیم بود که تاکنون انجام نشده است و چندین سال است که با پزشکی قانونی در ارتباط هستیم تا موافقت آنها را جلب کنیم. اعضای تیم پیوند صورت مشخص شده اند و منتظر دهنده آن هستیم بنابراین چنانچه خانواده ای رضایت خود را اعلام کنند بیمارستان توان انجام این پیوند را دارد.

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo
\

پیج رنک گوگل

پیج رنک سایت شما

پیج رنک

ابزاروبلاگ