در توافق هسته‌ای باید عزت، شرف، استقلال و پیشرفت‌های علمی کشور حفظ شود

جمعه 29 اسفند‌ماه سال 1393 ساعت 01:03 ب.ظ


آیت‌الله مکارم مطرح کرد:

در توافق هسته‌ای باید عزت، شرف، استقلال و پیشرفت‌های علمی کشور حفظ شود


 پایگاه خبری تحلیلی قم فردا

مرجع تقلید شیعیان با اشاره به برخی از افراط‌ و تفریط‌ها در مسئله هسته‌ای، گفت: در توافق هسته‌ای باید عزت، شرف، استقلال و پیشرفت‌های علمی کشور حفظ شود. 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی در درس خارج فقه امروز خود با اشاره به احادیثی از امام حسن عسکری (ع) و امام علی (ع) در خصوص زبان، اظهار داشت: انسان عاقل پس از اندیشیدن سخن می‌گوید و ابتدا سخن گفتن و سپس فکر کردن درباره آن، کار انسان‌های نادان است.

وی ادامه داد: برخی از اشخاص درباره جناح‌ها و اشخاص سیاسی و غیرسیاسی سخنانی می‌گویند و زمانی که از وی سؤال پرسیده می‌شود متوجه می‌شویم که بسیاری از مطالب تفاوت دارد و در بعضی موارد دشمنی و سوءتفاهم عامل این سخنان بوده است.

این مرجع تقلید شیعیان افزود: افرادی که بی‌مطالعه اظهارنظر می‌کنند و حکم می‌دهند، با اثبات خلاف گفته‌هایشان پشیمان می‌شوند که گاهی اوقات این پشیمانی راه بازگشت و جبران ندارد.

وی تصریح کرد: زمانی که فردی مسئله‌ای را مطرح می‌کند سریع قضاوت نکنید و درباره هر حادثه مطالعه کنید و با مطالعه سخن بگویید که به تعبیر امام علی (ع) فرق میان انسان مؤمن و منافق در این است.

آیت‌الله مکارم شیرازی با تأکید بر اینکه بنیان اسلام بر اساس اعتدال بنانهاده شده و بر اساس حدیثی از امام علی (ع) در خط میانی قرار داریم، بیان کرد: عده‌ای می‌گویند که دولت هیچ کاری نکرده، این دروغ است و عده‌ای دیگر می‌گویند دولت هیچ مشکلی ندارد، این هم دروغ است، باید در حد اعتدال باشیم.

وی تندروی و کندروی را مشکل‌آفرین دانست و گفت: بعضی از افراد می‌گویند که مسئله هسته‌ای به‌هیچ‌وجه درست نیست و باید تعطیل شود و برخی دیگر هم می‌گویند که باید امتیاز بدهیم، اما هیچ‌کدام از این‌ها درست نیست و ما باید طوری عمل کنیم که عزت و شرف و استقلال ما حفظ شود و پیشرفت‌های علمی کشورادامه یابد.

این مرجع تقلید تندروی و کندروی را غلط خواند و بیان داشت: باید در برابر دشمن اتحاد داشته باشیم و با توکل بر خدا و استقامت در مقابل دشمنان ایستادگی کنیم.

وی در پایان با اشاره به این موضوع که افراط‌وتفریط در زندگی فردی و اجتماعی انسان مشکل‌آفرین است، خاطرنشان کرد: همان‌گونه که اسلام بر اساس اعتدال است و جهان بر اساس اعتدال می‌گردد، ما نیز باید با اعتدال عمل کنیم. 

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo
\

پیج رنک گوگل

پیج رنک سایت شما

پیج رنک

ابزاروبلاگ