الکترود

دوشنبه 1 شهریور‌ماه سال 1389 ساعت 11:17 ق.ظ

به ابتکار محققان ایرانی الکترودی جدید با قابلیت سنجش دقیقتر اسید اوریک ساخته شدمحققان دانشگاه تربیت معلم آذربایجان، روشی برای اندازه‌گیری اسید اوریک در نمونه‌های بیولوژیکی ارایه کرده‌اند که حساسیت بالاتر و حد تشخیص پایین‌تری نسبت به روش‌های موجود دارد.....


به گزارش سرویس پژوهشی ایسنا، دکتر بیوک حبیبی، عضو هیات علمی دانشگاه تربیت معلم آذربایجان با بیان این مطلب که ابداع روش الکتروتجزیه‌ای برای اندازه‌گیری اسید اوریک در مایعات بیولوژیکی از اهداف اصلی این کار پژوهشی بوده ‌است، افزود: این پژوهش در مقایسه با پژوهش‌های اخیر انجام شده در این زمینه، دارای حساسیت بالا و حد تشخیص پایین‌تری بوده و در اندازه‌گیری مایعات بیولوژیکی استفاده می‌شود.

وی، مراحل انجام این کار پژوهشی را سنتز الکترود کربن- سرامیک و بررسی خواص الکتروشیمیایی آن، اصلاح سطح آن با نانولوله‌های کربنی و بررسی خواص الکتروشیمیایی آن، بررسی پایداری و سایر خواص آن، الکتروکاتالیز اسید اوریک در سطح الکترود اصلاح شده با نانوذرات کربن، بهینه‌سازی پارمتراهای دخیل در فرآیند کاتالیز، ابداع روش‌های الکتروتجزیه برای اندازه‌گیری آن و در نهایت به‌کارگیری روش‌های ابداعی در اندازه‌گیری اسید اوریک در نمونه‌های بیولوژیکی نظیر ادرار بیان کرد.

حبیبی توانسته‌ است یک روش الکتروتجزیه‌ای از نوع ولتامتری تفاضلی افتراقی را برای اندازه‌گیری اسید اوریک با حد تشخیص مناسب ارایه دهد و با کمک آن اسید اوریک ادرار و نمونه‌های دیگر را با دقت بالاتری اندازه‌گیری کند.

البته این الکترود در سطح تئوری و آزمایشگاهی تولید شده‌است و برای صنعتی شدن آن باید زیرساخت‌های تجاری مناسب در ایران فراهم شود.

جزئیات این پژوهش که با همکاری حمزه پژهان و محمد حسین‌پور نقی‌آذر انجام شده در مجله‌ Microchim Acta (جلد 169، صفحات 320- 313، سال 2010) منتشر شده‌ است.

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo
\

پیج رنک گوگل

پیج رنک سایت شما

پیج رنک

ابزاروبلاگ