X
تبلیغات
زولا

ابداع ایمپلنت پروتز مفصل ران

جمعه 14 آبان‌ماه سال 1389 ساعت 01:23 ب.ظ

تحولی تازه در جراحی مفصل ران با فناوری بومی


پژوهشگران ایرانی موفق به ابداع ایمپلنت پروتز مفصل ران شدند


محققان سه دانشگاه کشور موفق به مدل سازی و ساخت ایمپلنت پروتز مفصل ران شدند.

دکتر صادق رحمتی، دانشیار دانشکده مکانیک دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهر مجلسی که با همکاری دکتر فرزام فرهمند، استاد دانشگاه صنعتی شریف و فرید عباس زاده، دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات موفق به اجرای این طرح شده‌اند در گفت‌وگو با خبرنگار پژوهشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، گفت:....


دکتر صادق رحمتی، دانشیار دانشکده مکانیک دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهر مجلسی که با همکاری دکتر فرزام فرهمند، استاد دانشگاه صنعتی شریف و فرید عباس زاده، دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات موفق به اجرای این طرح شده‌اند در گفت‌وگو با خبرنگار پژوهشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، گفت: در این طرح، پروتز مفصل ران بیمار بر اساس اطلاعات «سی تی اسکن» بیمار پس از مدل‌سازی بر اساس چهار پارامتر انطباق و پرشوندگی، زاویه CCD، زاویه Anteversion و افست فمورال مدل‌سازی شده و سپس مستقیما به کمک فناوری مدرن «Rapid Manufacturing» از جنس تیتانیوم به صورت سفارشی برای بیمار مورد نظر ساخته شده و ایمپلنت می‌شود.

وی تصریح کرد: مشکل پروتزهای مفصل ران استاندارد موجود، عدم انطباق کافی با بدن بیمار است که به دلیل ایجاد تنش غیر هم محوری در ستون فقرات بدن بیمار به کمردرد، شل شوندگی پروتز، کاهش عمر پروتز و عدم رضایتمندی بیمار منجر می‌شود.

رحمتی ادامه داد: از آنجایی که پروتز ساخته شده این طرح بر اساس اطلاعات «سی تی اسکن» بیمار تهیه شده است، مشکلات پروتزهای استاندارد را که به صورت تولید انبوه و به صورت سایزبندی ارائه می‌شوند، ندارند. از سوی دیگر از آن‌جایی که پروتز به صورت سه بعدی ایجاد شده است، استفاده از تکنیک‌های واقعیت مجازی Virtual Raelity و برنامه‌ریزی جراحی به کمک رایانه امکان شبیه‌سازی جراحی Total Hip Replacement – THR و به کارگیری مجازی پروتز مفصل ران را برای تیم جراحی فراهم می‌کند.

وی ادامه داد: این تکنولوژی نوین که در واقع از یکپارچه سازی چند تکنولوژی دیگر به دست آ‌مده است، برای اولین بار در جهان اجرا می‌شود و در آینده جایگزین پروتزهای استاندارد Hip خواهد شد. از جمله مزایای پروتزهای سفارشی به کمک این تکنولوژی می‌توان به کیفیت بالا، طول عمر پروتز و رضایتمندی عملکرد آن اشاره کرد.

رحمتی خاطرنشان کرد: نتایج این طرح نوین تحولی در انجام جراحی پروتز مفصل ران در دنیا محسوب می‌شود که در کنفرانس بین‌المللی CAT2010 در کشور اسلونی برگزار شد به عنوان بهترین مقاله انتخاب شد و در مجله معتبر «Rapid Prototyping Journal» که دارای رتبه ISI است، به چاپ خواهد رسید.

انتهای پیام

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo
\

پیج رنک گوگل

پیج رنک سایت شما

پیج رنک

ابزاروبلاگ