X
تبلیغات
زولا

اعزام فضانورد ایرانی تا 12 سال آینده

دوشنبه 15 فروردین‌ماه سال 1390 ساعت 03:38 ب.ظ


دستاورد های علمی سال ۱۳۸۹


اعزام فضانورد ایرانی تا 12 سال آینده

برای کسب اطلاعات کامل تر پیرامون موضوع بالا لطفا به ادامه مطلب بروید...

به گزارش سرویس دانش و فناوری برنا، در مهرماه سال 89 دانشمندان ایرانی موفق به تولید ماهواره های ایرانی شدند.

 

1.طراحی 15 ماهواره دانشجویی/ اعزام فضانورد ایرانی تا 12 سال آینده

معاون فناوری فضایی سازمان فضایی ایران گفت: در حال حاضر 10 تا 15 ماهواره دانشجویی و بومی در حال طراحی و ساخت هستند که ماهواره‌های دانشجویی با وزن یک کیلوگرم و ماهواره‌های چند تنی با قابلیت‌های ویژه نیز در حوزه ماهواره‌های بومی در دست طراحی و ساخت هستند. امروزه فناوری‌های فضایی در حوزه‌های مختلفی چون ارتباطات مخابراتی، پیش‌بینی و مدیریت بلایایی طبیعی، کشف منابع آب، حفظ محیط زیست و پایش انواع مواد زیستی، بررسی اثرگذاری لکه‌های نفتی، سیستم‌های ناوبری، نقشه‌برداری و کنترل مرزها و مطالعات نجومی و فضایی کاربرد دارد. همچنین طراحی و ساخت ماهواره‌های مخابراتی و رادیوتلویزیونی برای مدار 36 هزار کیلومتری در دستور کار برنامه های سازمان هوافضا قرار دارد. ماهواره‌هایی که در مدار 36 هزار کیلومتری قرار می‌گیرند سرعتی برابر سرعت حرکت زمین دارند که در این حالت ماهواره و زمین همواره موقعیتی ثابت دارند.

همچنین پرتاب ماهواره سنجش از راه دور نیز از دیگر برنامه‌های این سازمان است که این ماهواره ها دارای حسگرهایی است که در حوزه‌های هواشناسی، نقشه برداری و مدیریت منابع مختلف کاربرد دارند این ماهواره‌ها در ارتفاع 600 تا 700 کیلومتری قرار می‌گیرند. تا 12 سال آینده فضانورد ایرانی با تجهیزات و امکانات بومی به فضا ارسال می‌شود. فردی که در فضا قرار می‌گیرد وزنی ندارد از این رو نیاز به شیوه‌های تغذیه ویژه است که در این زمینه مطالعاتی انجام شده است.


2.ایران حیوانات را به فضا می‌فرستد

معاون فناوری فضایی سازمان فضایی ایران گفت: ماهواره مصباح یک با عنوان مصباح 2 پس از رفع مشکلات پرتاب خواهد شد. قرار بود ماهواره مصباح یک توسط کشورهای خارجی طراحی و ساخته شود که به دلیل وجود برخی مشکلات در پرتاب آن تصمیم گرفته شد تا این ماهواره تحت عنوان ماهواره مصباح 2 در کشور تکمیل و آماده پرتاب شود. کپسولهای زیستی، لباسهای مخصوص و حاملهایی که کپسولهای زیستی برای برگرداندن محموله های زیستی به زمین از تجهیزات مورد نیاز برای ارسال فضانورد به فضا است از این رو پروژه طراحی و ساخت کپسولهای زیستی در دستور کار قرار گرفت. در گام اول موجودات زنده کوچک به فضا ارسال می شود و در گام بعد حیوانات بزرگتر ارسال می شود.در ابتدا قرار بود طی یک برنامه 15 ساله انسان به فضا ارسال شود ولی با تاکید رئیس جمهور این زمان به 10 سال کاهش یافت.


3.ایران تاسال 99 فضانورد به فضا می‌فرستد

تاسیس آزمایشگاه فضایی و پایگاه پرتاب، طراحی ماهواره مخابراتی رادیوتلویزیونی، پرتاب ماهواره مشترک با کشورهای اسلامی، پرتاب ماهواره رصد1 تا پایان سال، پرتاب ماهواره زهره تا 4 سال آتی و اعزام فضانورد تا 10 سال آینده از محورهای برنامه فضایی ایران اعلام شد. با توجه به رقابت سنگین کشورهای جهان در حوزه فناوری فضایی، ایران چشم انداز 20 ساله ای را برای ورود به این عرصه ترسیم کرده است و در سال 85 نیز برنامه 10 ساله فضایی کشور به تصویب هیئت وزیران رسید.
 
4.ماهواره های در دست اقدام سازمان فضایی
 
معاون فناوری فضایی سازمان فضایی ایران گفت: ایجاد مرکز هدایت و کنترل عملیات فضایی، طراحی و ساخت ایستگاه سنجش از دور، پرتاب ماهواره مشترک با کشورهای اسلامی و کشورهای منطقه آسیا/ اقیانوسیه در برنامه دیده شده است. در سالهای آینده ماهواره ای با 9 کشور عضو سازمان منطقه ای آسیا اقیانوسیه به طور مشترک پرتاب می شود و همچنین ماهواره مشترک ایران با کشورهای اسلامی در حال ساخت است.

5.پرتاب ماهواره زهره تا چهارسال آینده
 
معاون سازمان فضایی ایران در مورد آخرین وضعیت ماهواره زهره که از اوایل انقلاب در دستور کار ساخت و پرتاب قرار گرفته بود، گفت: ماهواره زهره را به عنوان یک ماهواره ملی بومی در کشور انجام خواهیم داد که قرارداد این پروژه نیز منعقد شده است.ماهواره زهره یک پروژه یک بعدی نخواهد بود و چندین ماهواره با ویژگیهای مختلف را در خود جای می دهد و طبق زمان بندی درنظر گرفته شده حداکثر تا 4 سال آینده پرتاب می شود.
 
6.پرتاب ماهواره رصد 1 
طراحی و ساخت ماهواره رصد 1 به اتمام رسیده و تستهای آن در حال انجام است که با احتساب حدود 4 ماه زمان برای تست های آن پیش بینی می شود این ماهواره تا پایان سال طبق گفته وزیر ارتباطات به فضا پرتاب شود. ماهواره رصد 1 نوعی ماهواره کوچک سنجش از دور است که قرار است برخی قابلیتهای دیگر همچون کاربردهای تحقیقاتی نیز به آن افزوده شود.
del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo
\

پیج رنک گوگل

پیج رنک سایت شما

پیج رنک

ابزاروبلاگ