برق و کامپیوتر

دوشنبه 15 فروردین‌ماه سال 1390 ساعت 03:57 ب.ظ


دستاورد های علمی سال ۱۳۸۹

(برق و کامپیوتر )


  1. راه اندازی سامانه بومی شبکه ناوبری ماهواره ای در کشور
  2. رونمایی رادار ایرانی با برد 3 هزار کیلومتر
  3. تولید ماهواره‌بر سیمرغ در سال آینده
  4. تولید ابر رایانه ملی


برای کسب اطلاعات کامل تر پیرامون موضوع بالا لطفا به ادامه مطلب بروید...

به گزارش سرویس دانش و فناوری برنا، در آبان سالی که گذشت محقان و دانشمندان ایرانی با همت بلندشان توانستند ابر رایانه ملی را راه اندازی کنند.

1.راه اندازی سامانه بومی شبکه ناوبری ماهواره ای در کشور
سازمان نقشه برداری کشور با طراحی نرم افزاری موفق به راه اندازی سامانه بومی تعیین موقعیت و ناوبری دقیق DGPS برای ناوگان هوایی و دریایی شد این سامانه مراحل آزمایشی را گذرانده است و به زودی افتتاح می شود. ایران برای ناوبری ایمن دریایی خود نیازمند شبکه Beacon DGPS بود که در این راستا سازمان نقشه برداری کشور اقدام به راه اندازی شبکه DGPS به نام سامانه "راهبری خلیج فارس" کرد و در نهایت موفق به ایجاد این سامانه شد در حال حاضر این سامانه مراحل آزمایش را به پایان رسانده است و به زودی افتتاح می شود. این فناوری ما را در تعیین موقعیت دقیق و ناوبری ایمن با استفاده از سیستم های ماهواره ای در آبهای خلیج فارس و دریای عمان توانمند می کند.

2.رونمایی رادار ایرانی با برد 3 هزار کیلومتر فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا (ص) از رونمایی و بهره برداری از راداری بومی با 3 هزار کیلومتر برد در آینده ای نزدیک خبر داد.

3.تولید ماهواره‌بر سیمرغ در سال آینده
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از آماده شدن اولین فروند ماهواره ‌بر سیمرغ در سال 90 خبر داد و گفت: این ماهواره ‌بر برای قرار دادن ماهواره‌های بومی در مدار آماده خواهد شد.

4.تولید ابر رایانه ملی نسرین سلطانخواه گفت: طرح کلان ابر رایانه ملی که ایران را جزء کشورهای دارای این فناوری در دنیا قرار می دهد قرار است با مرکزیت دانشگاه صنعتی امیرکبیر و دانشگاه صنعتی اصفهان اجرا شود.

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo
\

پیج رنک گوگل

پیج رنک سایت شما

پیج رنک

ابزاروبلاگ