ایران در رتبه پانزدهم تولید علم جهان جای گرفت

یکشنبه 27 اسفند‌ماه سال 1391 ساعت 03:52 ب.ظایران در سال 1391.....


رتبه پانزدهم تولید علم جهان
خبرگزاری تسنیم: وزیر علوم با اشاره به سرعت رشد ایران در تولید علم گفت: ایران با تولید بیش از 6000 مقاله در سال 2013 تاکنون در جایگاه پانزدهم جهان قرار گرفت.


به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری تسنیم ،کامران دانشجو وزیر علوم با اشاره به رتبه اول علمی ایران در منطقه خاورمیانه در تبیین پیشرفت‌های آموزش عالی کشور گفت: در سال 1384 جمهوری اسلامی ایران سه‌دهم درصد تولید علم دنیا را در دست داشت که این میزان در سال 91 تاکنون  به 2/1 درصد افزایش یافته است و به‌عبارتی 7 برابر شده است در حالی‌که جمعیت ایران تنها یک درصد جمعیت دنیاست، لذا تولید علم ما از درصد جمعیت ما در دنیا بالاتر است.

وی با اشاره به سرعت رشد 11 الی 13برابری تولید در علم ایران نسبت به دنیا گفت: از نظر سرعت رشد تولید علم ایران در دنیا رتبه نخست را دارد و در سال 2012 در نمایه اسکوپوس بیش از 37000 مقاله توسط جامعه دانشگاهی ایران ثبت شده است، همچنین  ایران در سال 2012 در این نمایه رتبه 17 جهان را داشت که در سال 2013 تاکنون با تولید بیش از 6000 مقاله در جایگاه پانزدهم جهان قرار دارد.

دانشجو افزود: در سال 2012 در پایگاه علمی ISI بیش از 26609 مقاله توسط دانشمندان کشورمان ثبت شد و  ایران در رتبه 20 جهان قرار داشت که از آغاز سال 2013 میلادی تاکنون با تولید حدود 3000 مقاله در جایگاه 17 دنیا قرار دارد در حالی که ترکیه به‌عنوان رقیب اصلی منطقه‌ای ایران در جایگاه 19 جهان جای گرفته است.

وی با اعلام اینکه در سال 2012 بیش از 70 هزار مقاله بدون تکرار توسط دانشمندان ایرانی در مجلات معتبر جهانی و در پایگاه‌های علمی IsI ،SCOPUS و isc  ثبت شده است، گفت: این میزان پیشرفت نشان می‌دهد دانشگاه‌های ما با جدّیت دنبال تولید علم هستند و این کار توان‌مندی اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها و هوش بالای دانشجویان ایرانی را نمایان می‌سازد.

وزیر علوم افزود: رشد تولید علم همچنین متأثر از توسعه تحصیلات تکمیلی دانشگاه‌ها است زیرا بخش زیادی از این مقالات با همکاری اعضای هیأت علمی و دانشجویان دوره‌های تحصیلات تکمیلی و از پایان‌نامه‌های دانشگاهی استخراج می‌شود.

وی گفت: همچنین ضریب تأثیر و ارجاع به مقالات ایرانی نیز رشد داشته است که کیفیت این مقالات را نشان می‌دهد.

انتهای پیام/*


del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo
\

پیج رنک گوگل

پیج رنک سایت شما

پیج رنک

ابزاروبلاگ